Smetanova poetická Litomyšl

Poetické intervence

Když nemůže čtenář k básni, musí báseň ke čtenáři. V Litomyšli tak během festivalu můžete narazit na verše i mezi řádky ulic.

Poesiomat
V letošním roce získá veřejný prostor v Litomyšli novou atrakci, interaktivní periskop z hlubin Země, jukebox na poezii. Na břehu řeky Loučné, pod novou litomyšlskou lávkou, můžou návštěvníci města vyslechnout básně, hudbu či povídání spjaté s Litomyšlí.

Vynález pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, který stojí také třeba za Piány na ulici, neslouží jen pro čtenáře poezie. Jak sám říká: „Snažíme se vytvořit hravou, mluvící pamětní desku místa, kde si své najdou všichni – od dětí až po dospělé, od znalců poezie po milovníky přírody.”

Přijďte zatočit klikou a zaposlouchat se do hudby Bedřicha Smetany, textů Aloise Jiráska, Terezy Novákové či Josefa Váchala, básní Boženy Němcové, Jiřího Karena anebo současných litomyšlských básníků. Dozvíte se i něco o městě a také o rytíři Toulovcovi.

Fortna

Zatímco stoupáte nahoru po schodech litomyšlské Fortny, zvolněte a přečtěte si pár úryvků z Máje. Která jiná báseň tak dobře a neokázale oslavuje naši vlast?

timo

Projděte se Růžovou ulicí anebo nakoukněte do dvora domu U Rytířů (když už tam budete, skočte určitě na výstavu!). Timovo poetické dílo zdobí i tři výklenky ve Fortně.

Krmítka duše

Ve Festivalových zahradách najdete několik „knihobudek“, ze kterých si můžete vypůjčit knížku a mezi koncerty si přečíst třeba báseň nebo povídku. Když vám výběr nebude stačit, přijďte do knihovny v Seminárním sále, kam můžete knihy z Krmítka vrátit, pokud už nebudete mít cestu do Zahrad.

Guerilla poetry

Narazili jste na verše venku na lavičce, u stolku v kavárně? Na veřejných záchodcích? Možná, že i v tom máme prsty. A možná taky ne.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2024
Designed by: wwworks.cz