Smetanova poetická Litomyšl

Zlato a stříbro pro Smetanku

Jedním z výrazných prvků, které tvoří jedinečnou atmosféru Smetanovy Litomyšle, je prolínání osobností z různých oborů, uměleckých disciplín, rozličných kulturních světů. Architektura, poezie, výtvarné umění, hudba, zpěv, ba i gastronomie, to vše přispívá k celkovému festivalovému duchu a místnímu „geniu loci“. Letošní ročník nabídl organizátorům i návštěvníkům příležitost obohatit tuto plejádu o další významné jméno: uznávaného medailéra, výtvarníka a akademického sochaře Michala Vitanovského.

Důvodem je pokračující renovace zámku, kam se festival hodlá již v příštím roce vrátit. S návratem úzce souvisí i nutnost nového zastřešení zámeckého nádvoří, které navrhl tým zkušeného architekta Josefa Pleskota. Tento projekt, pro který se vžívá symbolické označení SmetaNový sál, bude finančně značně náročný, vzniká tedy komplexní filantropická kampaň a její součástí a první „vlaštovkou“ je právě speciální stříbrná pamětní mince s portrétem Bedřicha Smetany, jejíž výtěžek půjde v plné výši na podporu realizace Sálu. Pojem „Sál“ přitom není zavádějící, neb kromě důmyslného systému zastřešení je v plánu i aktualizované řešení auditoria, které je vstřícnější k divákům i k vzácné renesanční architektuře. Ostatně, motiv pohledu z budoucího pódia směrem k hledišti je využit na rubu benefiční stříbrné mince, kterou na líci „stráží“ portrét nejslavnějšího litomyšlského rodáka.

Vitanovského smysl pro detail a cit pro práci s materiálem jsou jasnými atributy jeho autorského rukopisu, který se již desítky let promítá do děl hýčkaných nejen např. Národní galerií či Národním muzeem, ale také jako součást mnoha významných zahraničních soukromých sbírek. Vitanovský je mimo jiné autorem československého Řádu T. G. Masaryka, českého Řádu Bílého lva a mnoha dalších pamětních mincí, vzácných medailí a insignií. Charakterizuje ho především oddanost poctivé ruční práci, se kterou podklady pro vznik medailí připravuje. 

Jakožto zástupce „staré školy“ pracuje čistě tradičními metodami, kdy výhradně ručně vytváří veškeré rytiny i detailní sádrové formy. Nejprve si připraví celý grafický návrh kresbou, výsledek vyryje do velkých sádrových odlitků ve velmi jemném reliéfu a podle těchto maket se pak vlastní mince razí. Jako za starých časů. V době, kdy trendem v tvorbě designu je prakticky výhradně počítač a laser, je ten jasně patrný „lidský element“ v práci medailéra cenným řemeslným bonusem.

Suvenýr, dárek, investice

Není to poprvé, co mistr medailér Vitanovský spojil svoji tvořivost a erudici se světem klasické hudby a osobností Bedřicha Smetany. U příležitosti blížícího se Roku české hudby vznikla z impulzu společnosti BH Securities a ve spolupráci se špičkovou švýcarskou rafinérií PAMPA již v minulém roce unikátní zlatá mince v limitované edici 250 ks. Dvě unce ryzího zlata zdobí právě podobizna Bedřicha Smetany (s vygravírovaným podpisem a přípisem „200th Anniversary“) a jedná se taktéž o minci s benefičním přesahem. V ceně je totiž promítnuta pevná částka, která je určena výhradně na rozvoj kultury, konkrétně podporu společných projektů České filharmonie a Národního festivalu Smetanova Litomyšl. 

Jedná se navíc o tzv. „smart“ minci, což v odborné terminologii znamená, že nese nominální hodnotu a je platidlem určitého státu. Počtáři jistě ocení, že díky splnění těchto kritérií je osvobozena od DPH. Kromě investorů a mecenášů mohou nicméně zbystřit i sběratelé: zlatá mince Bedřich Smetana 200 je číslována a náklad je striktně omezen. Malá perlička: číslo 200 bohužel není volně k dispozici, tato mince je aktuálně pečlivě uschována a čeká na svoji aukční chvíli v příštím roce, v rámci zvažovaného gala večera věnovaného právě podpoře klasické hudby a aktivitám prvního českého orchestru.  

Na exkluzivní „stříbrňák“ s náčrtem SmetaNového sálu natrefíte ve Festivalovém infocentru a v následujích dnech i na e-shopu Smetanovy Litomyšle, „zlatého Bedřicha“ najdete na webu MinceSmetana.cz. Projekt SmetaNového sálu architekta Josefa Pleskota byl veřejnosti představen v průběhu festivalu, podrobně se tématu věnujeme i ve Festivalových novinách.

Filip Tomášek

další články

Často hledané: S festivalovou vstupenkou zdarma na základní prohlídkový okruh!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz